ACS752SCA-050
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
ACS752SCA-050
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -20°C ~ 85°C
Package / Case : 5-CA Formed Leads, PFF
Accuracy : ±1%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 10mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 50A
Response Time : 8µs
Package : Tube
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Series : -
Sensitivity : 40mV/A
Linearity : ±4%
Supplier Device Package : 5-CA Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 50kHz
Voltage - Supply : 5V
Description : SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC
Contact Now
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CA Formed Leads, PFF